Golem

Rodzaj

Maszyna

Materiał

Różne

   Golemy są konstruktami wynalezionymi na Nid. Służyły jako pomoc budowlana, wojskowa lub domowa. Velirowie zajmujący się wykuwaniem runów zaklinali magię w ruchomych rzeźbach by te mogły służyć swoim panom. Po otwarciu portali do innych światów golemy stały się nieodłącznym elementem również życia wielu możnych elfów i orków.

Spis treści

Charakterystyka

   Golemy same w sobie nie są istotami świadomymi. Nie posiadają uczuć czy własnego rozumu. Są tak naprawdę zaklętymi przedmiotami by mogły się poruszać i wykonywać polecenia swoich właścicieli. Wynalezienie golemów przyczyniło się bardzo mocno do rozwoju velirów zwłaszcza w dziedzinie architektury i rzemiosła. Z ich pomocą prace budowlane znacznie przyspieszyły oraz pozwoliło to na osiągnięcie wcześniej niemożliwych rozwiązań. 

   Początkowo tworzone z kamienia i drewna później ustąpiły metalowym konstruktom. Nidyjscy rzemieślnicy przykładają dużą wagę do ruchomości stawów i wytrzymałości materiałów w zależności od przyszłego przeznaczenia golema. Te, które mają pomagać w obowiązkach domowych zwykle nie są zbyt duże aby mogły swobodnie poruszać się między pomieszczeniami. Są też stosunkowo tanie zarówno w produkcji jak i na rynku ponieważ nie wymagają specjalnych materiałów. W tym przypadku najkosztowniejsze jest wynajęcie kowala runów by ten „ożywił” golema. Konstrukty przeznaczone do budownictwa i stróżowania są znacznie droższe i produkowane z wytrzymalszych materiałów. Osiągają również większe gabaryty ponieważ ich zadaniem jest przenoszenie i podtrzymywanie ciężkich elementów konstrukcyjnych. Golemy wojskowe są jednymi z najdroższych ponieważ mają być odporne na wszelkie uszkodzenia jakich mogą doznać podczas walki. Stąd w ich skład wchodzą takie metale jak chociażby tytanit, który jest najtwardszym metalem jaki do tej pory wydobyto. Nakładane są również dodatkowe zaklęcia ochronne odbijające pociski i inne magiczne ataki.

   Wygląd nie jest ustandaryzowany w całym Nid. Każdy golem produkowany na zamówienie jest unikalny, a cechy nadaje zamawiający. Sprawy mają się inaczej w przypadku konstruktów masowych. Większość karjów posiada wiedzę i umiejętności ich budowy toteż w Perytonie wyglądają inaczej niż np. w Surcie. Prym w tej dziedzinie wiedzie jednak Kleifor – kolebka rzemieślników i wynalazców. Stąd wywodzą się golemy najwyższej jakości, produkowane do najróżniejszych celów. Większość detalicznych klientów zamawia maszyny właśnie z szafirowego królestwa jeśli tylko mają odpowiednie środki. Z wysoką jakością produktów wiążą się równie wysokie ceny toteż nie każdy może sobie pozwolić na podobny zakup. Ci jednak, których na to stać szczycą się przed gośćmi swoimi pomocnikami i przekrzykują się ile to oni nie zapłacili. Posiadanie golema z Kleifor jest nieoficjalnie wyznacznikiem statusu wśród velirów.
   Poruszmy temat różnic między pozostałymi państwami. Perytońskie roboty zwykle są dość spore i krępej budowy ze względu na obronny charakter kraju. Przeznaczone głównie do pomocy w budowie i stróżowania nie wymagały szybkich ruchów toteż większy nacisk położono na wytrzymałość i odpowiedni środek ciężkości.
   Surta jest zdecydowanie najwaleczniejszym państwem ze wszystkich toteż ich golemy mimo, że są ciężkie to ruchy mają zdecydowanie sprawniejsze od wyżej wymienionych. Są też nieco smuklejsze lecz nie pozbawione siły czy obronności. Często przypisuje się im rolę strażników lub używa się ich w walce. Przez swoją budowę ich wytrzymałość nie jest wystarczająca by sprostać ich zastosowaniu toteż kowale runów nakładają znacznie więcej zaklęć ochronnych.
   Królestwo ametystu czyli Ardaman jest dość odizolowane więc ich golemy stanowią raczej pomoc domową i budowlaną, a przez zamiłowanie do mieszkania pod powierzchnią ziemi nie są zbyt duże, żeby mogły zmieścić się w wąskich przejściach.
   Na koniec zostało państwo Lordrik. Tam można policzyć roboty na palcach jednej ręki. Lordrikanie nie przepadają za technologią, co ich wyróżnia na tle pobratymców, więc i popyt na golemy jest tam znikomy. Sami również nie produkują niczego podobnego.

Budowa

   Proces tworzenia golema nie jest taki skomplikowany jak by się mogło wydawać. Źródłem takiej istoty jest rdzeń czyli swego rodzaju serce lub źródło zasilania. Zwykle używa się w tym celu kamieni szlachetnych, które po odpowiedniej obróbce poddawane są magicznemu zaklinaniu i są ładowane energią. Później takie serce umieszcza się wewnątrz przygotowanego wcześniej golema. Samą skorupę można wykonać z każdego materiału i nadać mu dowolny kształt. Jedynymi przeszkodami są prawa fizyki i wytrzymałość materiałów. Później taki konstrukt musi być odpowiednio naznaczony runami. Używa się do tego zwykłego dłuta by wyryć symbole na elementach. Tak przygotowany golem trafia zwykle na rynek lub do zamawiającego nabywcy. Następnie by aktywować konstrukta kowal runów zaklina rdzeń by jego energia mogła napełnić runy na elementach. Później jeszcze programuje go podając imię właściciela, któremu golem ma służyć i gotowe. Od tej chwili kupujący ma na swoje usługi pomocnika, który nie potrzebuje ani snu, ani jedzenia.

Historia

   Golemy powstały tak naprawdę przez przypadek. Kiedyś jeden rzemieślnik z Kleifor, którego imienia już dawno zapomniano, trudnił się wyrobem kukiełek i innych zabawek. Mówi się, że któregoś dnia ogłosił, że jego zabawki same się poruszają i zademonstrował pierwszego robota naznaczonego runami. W środku korpusu widziano świecący przedmiot, a i symbole wyryte na nogach żarzyły się tym samym blaskiem. Okazało się, że rzemieślnik zmodyfikował sztukę zaklinania przedmiotów i użył jej by wprawić w ruch swoje wyroby. Z czasem tę technologię zaczęto stosować do coraz większych maszyn i używać ich przede wszystkim w budownictwie. Okres, w którym na masową skalę zaczęto produkować golemy velirowie nazywają Poruszeniem Kamienia.

Informacje dodatkowe

   Ciekawostką jest, że mimo iż golemy nie są żywymi stworzeniami i nie potrzebują żadnych ubrań często odziewa się je w różnego rodzaju przepaski biodrowe i ozdabia różnymi materiałami. Zwykle w kolorach rodowych lub państwowych by były wizytówką i godnie się prezentowały.