Leczygody

Rodzaj - owoce

Występowanie - Jałowe Ziemie

Rzadkość - pospolite

Spis treści

Wygląd

POKRÓJ
Krzewy sięgające ledwo do kolan, raczej nie przekraczają 0,5 m wysokości. Często z trzema głównymi łodygami. Rosną blisko siebie w dużych skupiskach.

LIŚCIE
Liście rośliny są dość spore i mięsiste. pokryte delikatnymi włoskami. Pojedyncze, ogonkowe z trzema klapami. Silnie aromatyczne.

KWIATY
Obupłciowe, rosnące w gronach. Mają kształt kielicha, u nasady białe i różowiejące ku końcom płatków.

OWOCE
Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że są to jagody jak każde inne. Kluczową różnicę odgrywa tutaj rozmiar owoców, które osiągają nawet 3 cm średnicy. Mają czerwono różowy odcień i charakteryzują się delikatnymi prążkami wzdłuż owocu. Rosną w skupiskach po ok. 4-7 szt. na gałązce.

Właściwości

Leczygody rozpowszechniły się wśród orczych klanów dzięki swoim leczniczym i rozgrzewającym właściwościom. Odpowiednio przygotowane w postaci naparów i smarowideł przyspieszają gojenie się ran, poparzeń, otarć, stłuczeń i delikatnych obrażeń wewnętrznych. Można rzec, że przyspieszają naturalne procesy lecznicze w organizmie. Po spożyciu zbyt dużej ilości jednak mogą prowadzić do poważnych problemów gastrycznych jak rozwolnienie i w efekcie odwodnienie. 

Najbardziej popularnym medykamentem jaki się z nich produkuje jest maść z leczygód. Po zmieszaniu jagód, oleju z kwiatów słonecznego ziela, proszku z opryki i liści babaki powstaje smarowidło, które lekko piecze po nałożeniu na skaleczoną skórę lecz przynosi niebywałe efekty. Rana normalnie lecząca się przez tydzień może zniknąć bez śladu w zaledwie dwa dni, a po otarciu , po którym po dwóch dniach dopiero powstaje strup znika po kilku godzinach.

Swoje zastosowanie Leczygody znalazły również u elfów, które wyekstrudowały soki z owoców i zaczęły wytwarzać z nich napoje zwane powszechnie „eliksirami” lub „syropami”.

Występowanie

Naturalnie krzewy leczygód można znaleźć licznie rosnące we wszystkich lasach tropikalnych na Jałowych Ziemiach takich jak Jadowita Głusza, Jedwabne Mokradła i Knieje, cała Wyspa Jaguara i czasem można je spotkać na płd-wsch części Dzikich Równin. Najliczniej rosną w wilgotnym i ciepłym klimacie. 

Informacje dodatkowe

Na początku Ery Wspólnej leczygody zdobyły uznanie także u velirów i elfów, którzy ochoczo wymienili się za nasiona i od razu próbowali wyhodować te rośliny w swoich rodzimych krainach. W świecie elfów na kontynencie La’Ard sadzonki przyjęły się znakomicie. Mieszkańcy Biaomian i Nid niestety już nie mieli tego szczęścia ponieważ klimat i ziemia była zbyt sroga by lecznicze jagody mogły zakwitnąć. W konsekwencji Velirowie i Biaomiańczycy zmuszeni byli do importowania jagód i produktów pochodnych do swoich ojczyzn.